poniedziałek, 06 lipca 2020 r.
Imieniny:

Strona główna serwisu
Uwagi, sugestie ...
 
Galeria igniezno.pl
Marcin Słowiński
A. Gross-Mikołajczyk
Anna Farman
Ela Binkowska

  
Ela Binkowska w galerii igniezno.pl
Zamiast przemówienia komisarza wystawy
albo "nieznośna lekkość bytu"


     Drogi Internauto, na szczęście jako użytkownik sieci, zapewne lubisz krótką i zwięzłą informację. Możemy więc sobie oszczędzić kilometrowych zdań. Cieszymy się, że zajrzałeś na wystawę prac Eli Binkowskiej. Wydaje nam się, że zarówno o samej artystce jak i jej pracach można mówić wiele, ale jest to zupełnie zbędne. Sztuka albo się broni sama albo nie. W tym przypadku broni się, a nawet nie musi się bronić. Trudno zaatakować to co na własny użytek nazwaliśmy "Nieznośną lekkością bytu", ten zapożyczony tytuł wydaje się pasować jak do tego co możesz teraz oglądać.

Ela Binkowska ukończyła grafikę i malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Należy do najciekawszych postaci nowego pokolenia artystycznego w kraju. To co jest największym sukcesem Eli to wypracowanie własnego zupełnie niewymuszonego stylu. Niejako wbrew modzie na udziwnienia i horror artystyczny prace Bińkowskiej zachowują to co niegdyś było istota sztuki. - Chcę by patrzenie na moje obrazy sprawiało przyjemność - mówi o swoich pracach artystka.

Krytycy mówią patrząc na jej dzieła o wpływach, popartu, postmodernizmu i malarstwa niderlandzkiego. Wydaje się jednak, że jako jedna z nielicznych uchroniła się od wszechogarniającej "postmoderny". Poza własnym rozpoznawalnym stylem, Ela wypracowała cos co jest bardzo trudne. Porusza się w obrębie własnych wizji rzeczywistości nie deformując jej a jedynie zmieniając jej kształt. Jest to przykład na to że nawet współczesna sztuka nie musi dokonywać destrukcji, a akt tworzenie nie musi być procesem niszczenia, o czym wielu artystów zapomina. Obcowanie, ze sztuką nie musi skłaniać nas do buntu, może być po prostu przyjemnością. Obraz, w który przyjemnie się wpatrywać nie musi być kiczawym landszaftem. To są proste prawdy które przypomina Ela Binkowska.

Prace Eli Binkowskiej zdobią domy wielu promotorów sztuki nie tylko w kraju. To co znamienne jest ona bardziej poza Gnieznem niż w swoim mieście. Obecnie trwa jeszcze jej indywidualna wystawa w czytelni Kolegium Europejskiego. Cieszymy się, że właśnie od prac Eli Binkowskiej rozpoczynamy wirtualna przygodę że sztuka na igniezno.pl.

 

o igniezno.pl | redakcja | reklama | zastrzeżenia prawne | kontakt
© 2004 - 2020 r. igniezno.pl | Wykonanie i opieka Logi.pl